KARNE

          Çocuklarının başarısızlıkları karşısında sert tepki gösteren ve cezalandırma yolunu seçen aileler nedeniyle bazen çocukları intiharı bile seçebiliyor. Kötü karne getirmenin düşük zeka göstergesi olmadığını, okul başarısının sağlanmasında çocuklara olduğu kadar aileye de büyük sorumluluk düştüğünü bilmesi gerekir.. Şimdiki eğitim sistemi de dikkatle izlenerek çocuğa verimli bir çalışma ortamı hazırlamak gerekir. Yayarak eğitme sistemi ve elyazısı yazma zorunluluğu, zorunlu performans ödevi eski sisteme göre çocuğun başarısını 2 adım geriden götürüyor. Performans veya proje  ödevleri genellikle anne, baba veya ailedeki bir büyük tarafından yapılmaktadır. Burada amaç meğerse aileyi eğitmek miş!.

 

Notları düşük olan çocuğunuza aşırı sert tepkilerde bulunmayınız. Çünki o sizin çocuğunuzdur. Eskiden belkide sizin lise de gördüğünüz dersleri şimdiki çocuklar çok daha önceden öğrenmeye çalışmak zorunda bırakılıyorlar. Yarış atı gibi hem okulda okuyorlar hemde dersanede ayrı okuyorlar.

      Çocuğa temelde sevgi vermeye çalışınız. O zaman kendine güveni, sorumluluk duygusu  ve özgüveni çok yüksek olacaktır. Sevgi,  biraz ilgi ve hoşgörüyle desteklendiğince  çocuğun başarısız olmaması için hiç bir neden yoktur.

Çocukların okul başarısı ve başarısızlığı :

1- Kötü karne getirmenin nedenleri nelerdir?

Çocuğun karnesinin iyi olmasında şunlar etkilidir:
- Çalışma alışkanlıklarının kazanılması
- Evde ders çalışma ortamının uygun olması
- Sorumluluk duygusunun yerleşmiş olması
- Duygusal sorunlarının yoğun olmaması

Eğer çocuğunuz iyi karne getirmiyorsa, bu dört faktörün değerlendirilmesi gereklidir. Başarıyı etkileyen tek faktör zeka olmadığı için, iyi olmayan karnenin düşük zeka göstergesi olduğunu söylemek doğru olmayacaktır.

2- Karnesi iyi olmayan çocuk hayatta başarılı olamaz mı?

Karne çocuğun tüm performansını yansıtmaz. Yani notları çok yüksek bir çocuğa, hayatta çok başarılı olacağı söylenemez. Tersi de geçerlidir. Karnesi iyi olmayan çocuğun da yaşamında çok başarısız olacağı söylenemez. Her çocuğun başarılı olabileceği yönleri ve farklı yetenekleri kesinlikle vardır. Bu özellikleri açığa çıkarmak ailenin ve eğitim sisteminin görevidir.

3- Çocukları notlarına göre ödüllendirmek ya da cezalandırmak doğru mu?

Notlara göre aileler bazen çok katı cezalar verebiliyor ya da çocuk sınıfı geçti diye aşırı ödüllendirebiliyor. Notlar değerlendirilebilir ancak çok fazla abartılmamalıdır.

4- Çocuğun ailesi tarafından kabul edildiğini bilmesi neden önemli?

Bir çocuğun ailesi tarafından olduğu gibi kabul edilmesi çocuk açısından çok önemlidir. Derslerindeki başarı ya da başarısızlığı ailesiyle olduğu gibi paylaşabilmek ve ailesi tarafından kabul hissini yaşamak çocuğu rahatlatır.

Öncelikle dönem sonunda alınan karnenin, çocuğun karnesi olmasının yanı sıra, ailenin ve eğitim sisteminin de karnesi olduğu unutulmamalıdır. Öğrencinin başarısında ailenin önemli bir yeri vardır. Aile içi ilişkilerin sağlıklı olduğu, çocuğun kişiliğine saygıda bulunulan ve çocuğun kendini geliştirmesinin desteklendiği bir ailede başarının da o oranda yüksek olması beklenir.

ANNE BABALAR KENDİLERİNE BU SORULARI SORMALI

Karne sonrasında öğrencinin notları düşükse genellikle bu durumdan öğrenci sorumlu tutulur. Eleştirilir, suçlanır. Oysa yapılması gereken, karnedeki düşük notların nedenlerinin ana-baba-çocuk üçgeninde değerlendirilmesidir.

Anne-babalar şu soruları kendilerine sorabilirler:

- Acaba çocuğuma kitap okuma konusunda iyi bir model olabildim mi?
- Ona ders çalışma sorumluluğunu verebildim mi?
- Çocuğumuza aile içinde yoğun kavga ve çatışmaların olmadığı sağlıklı bir aile ortamı yaratabildik mi?
- Sınavlardan düşük not aldığında onu eleştirip, yargıladık mı?
- Onun özgüvenini kazanmasına yardımcı olabildik mi?

NELER YAPILABİLİR?

Bu değerlendirmeler anne-baba arasında yapılabilir. Diğer taraftan çocukla bu sonuçların nedenleri üzerinde konuşulabilir. Eğer aile-çocuk iletişimi iyiyse, çocuk bu sonucun alınmasındaki kendi rolünü görüp, değerlendirmesini yaparak gerekli sorumluluklarını alacaktır. Unutulmaması gereken bir nokta; alınan karne notlarının telafisinin her zaman mümkün olduğu, gelecek dönemlerde yükseltebileceği olmalıdır. Çocuğa ders çalışılınca daha  iyi notlar alınacağı anlatılmalıdır.

 

Şimdi bir fıkra ile biraz da gülelim.

 

KARNE

Baba, ortaokul üçüncü sınıfa giden oğlunun elinde karneyle salona girdiğini görür. "Allah allah, dönem ne çabuk bitmiş..." diye düşünür ve oğluna seslenir:
-"Getir bakayım şu karneyi!"
-"Al baba..."
Adam karneye bir bakar ki, beden eğitimi ve resim dışındaki tüm dersler zayıf.
-"Bir dediğini iki etmiyoruz, bilgisayar dedin, bilgisayar aldık, ingilizce kursu dedin ingilizce kursuna gönderdik, gitar kursu, müzik aletleri, ne istersen yapıyoruz. Kız arkadaş uğruna harcadığın çiçek parasının haddi hesabı yok. Ne bu notların hali, rezil şey!"
-"Baba... O benim karnem değil ki, senin kitaplarını karıştırıyordum, birinin arasında karnelerinden birini bulmuştum..."

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !